Best Joomla Templates by User Reviews BlueHost

Офіційна електронна скринька виконавчого комітету Подільської міської ради: gorpodilsk@odessa.gov.ua

Інсульт: симптоми, фактори ризику і профілактика

   Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє відмирання мозкової тканини. Розрізняють два основних типи інсульту: геморагічний — при розриві судин (крововилив у мозок, під оболонки й у шлуночки мозку), та ішемічний — при закупорці тромбом чи тривалому спазмі судин головного мозку. В Україні щорічно реєструється більше 100 тисяч інсультів, тому для багатьох сімей це не пустий звук, а реальна проблема, яку доводиться вирішувати.

   Ішемічний інсульт, або інфаркт мозку, зустрічається набагато частіше, і складає близько 80 % всіх інсультів, геморагічний, відповідно, 20 %. Ішемічний інсульт — це закупорка тромбом артерій, які постачають мозок. Найчастіше виникає при атеросклерозі, але зустрічається також при гіпертонічній хворобі і миготливій аритмії. Ішемічний інсульт може статися в будь-який час доби, однак найчастіше — вночі чи на світанку. Він може розвиватися поступово протягом декількох днів, а може мати гострий перебіг. Ішемічному інсульту зазвичай передують певні порушення мозкового кровообігу. З’являється головний біль, запаморочення, похитування при ходьбі, слабкість або заніміння кінцівок, біль у ділянці серця і втрата свідомості, утруднення чи порушення мови. На відміну від геморагічного, ішемічний інсульт розвивається повільніше і людина, як правило, встигає помітити погіршення самопочуття та звернутися до лікаря.

   Геморагічний інсульт, чи крововилив у мозок, — зазвичай виникає у людей з підвищеним артеріальним тиском, найчастіше на фоні гіпертонічного кризу. Кровоносна судина, не витримавши підвищеного тиску на стінку, розривається. Виникає зазвичай раптово, після хвилювання або різкої перевтоми, фізичного перевантаження. Інсульту передують припливи крові до обличчя, раптовий інтенсивний головний біль, блювання, бачення предметів у червоному кольорі, розлади свідомості — від напівнепритомності до повної її втрати.

   Основними симптомами інсульту є: раптовий різкий головний біль, причину якого важко пояснити, поява порушення артикуляції чи спримання мови, тексту, раптове заніміння чи параліч обличчя, руки або ноги, особливо з одної сторони тіла, різке погіршення зору одного чи обидвох очей, раптове порушення координації рухів, непевність ходи, запаморочення.

   Основні фактори ризику виникнення інсульту: підвищений артеріальний тиск, паління, миготлива аритмія, зловживання алкоголем, підвищений рівень холестерину в крові, атеросклероз, постійні стреси, ожиріння, низька фізична активність.

   Існує кілька основних правил, дотримуючись яких можна істотно знизити ризик виникнення інсульту. Найчастіше жертвами інсультів стають люди, які страждають на артеріальну гіпертензію. Тому для гіпертоніків дуже важливо завжди контролювати артеріальний тиск. Винуватцем інсульту виступають холестеринові бляшки, що відкладаються на стінках кровоносних судин. Для попередження появи холестеринових бляшок рекомендовано частіше вживати жирну морську рибу, оливкову і лляну олії. У цих продуктах містяться омега-3 і омега-6 поліненасичені жирні кислоти, які знижують рівень «поганого» холестерину в крові.

   Варто контролювати рівень цукру. Цукровий діабет збільшує ймовірність розвитку інсульту в 2,5 разу! Важливо також стежити за здоров’ям свого серця. Навіть якщо воно ніколи не турбувало, слід щорічно проводити обстеження. Це дозволить виявити захворювання на ранній стадії.

Помірні фізичні навантаження можуть знизити кров’яний тиск, підвищити рівень «хорошого» холестерину, а також покращити загальний стан здоров’я кровоносних судин і серця. Це також допомагає втратити вагу, контролювати діабет і знизити рівень стресу, який виступає потужним фактором усіх захворювань. 30 хвилин діяльності – ходьба, біг, плавання або їзда на велосипеді – дають хороший результат. Сприятливий ефект дає збільшення споживання овочів і фруктів, багатих клітковиною і вітамінами.

   Краще хворобу попередити, ніж потім її лікувати. Тому насолоджуйтесь кожною хвилиною життя, любіть себе і рідних, піклуйтеся про своє здоров’я і будьте щасливими!

Директор Департаменту

соціальної, сімейної політики та охорони здоров’я

Подільської міської ради                                                                             Н.В. Кушнір